20 Ocak 2009 Salı

Melis Goral


Melis Göral Milano'da ilk önce moda tasarımı, daha sonra da aile mesleğine yönelerek mücevher tasarımı eğitimi almış genç bir yetenek. "İyi Şans Terapisi" ve "Çiçek Terapisi" adlarını taşıyan 2 koleksiyondan sonra 2008'de kolyelerden oluşan "Renk Terapisi" adlı 3. koleksiyonunu sundu. Bu koleksiyonda Brezilya akiği, altın, pırlanta ve yarı değerli taşlar kullanmış. Seçtiğim örneklerde de görebileceğiniz gibi doğal taşları doğada bulundukları formlarda kullanıyor, üzerlerini de yine doğadan seçtiği temalarla bu sefer değerli malzemelerle süslüyor.

Melis Goral is a young talent in jewellery design who first took a fashion design education in Milan, followed with a jewellery design course since she decided to do the family business. After her first 2 collections called "Good Luck Theraphy" and "Flower Theraphy", she presented her third collection in 2008 named "Color Theraphy" which only consists of necklaces. In this collection she used mostly Brazilian cornelian, gold, diamond and semiprecious stones. As you can see from the necklaces I've chosen below, she prefers to keep the shape and look of the natural stones as they stand in the nature and embellish them with precious stones.Melis Göral tasarımlarından satın almak isterseniz Nişantaşı Beymen ya da İstinye Park Beymen'e uğrayabilirsiniz. Sitesinden anlaşılan çok yakında online alışveriş yapmak da mümkün olacak (http://melisgoral.com/).

If you would like to buy from her designs, you can visit Beymen stores in Istinye Park or Nisantasi. Very soon, it will also be possible to buy online from her website (http://melisgoral.com/).

Hiç yorum yok: