22 Aralık 2008 Pazartesi

Journeys end in lovers meeting! ~ Yolculuklar aşıkların buluşmasıyla son bulur!


Yeni yılın gelmesine 10 gün kaldı...Malum zihinlerde "Yeni yıl, yeni umutlar" klişesi ve ben bu ruh halinde üst üste romantik komediler izliyorum; hatta ikinci, üçüncü turu yaptıklarım var. Bunlardan biri de 2006 yılında, tam yılbaşından önce 29 Aralık'ta gösterime girmiş olan "Tatil (The Holiday)" filmi...Ben o tarihlerde Güney Afrika'da olduğum için biraz daha erken izleyebilmiştim, sevgili arkadaşım Justine ile beraber... Hatırlıyorum da, ikimiz de çıktığımızda Jude Law'un bronz teni ile ne kadar harika göründüğünden başka bir şey konuşmuyorduk :D

Ben bu filmin bana umut vermesini ve gülümsetmesini seviyorum, bu yüzden yeni yıl öncesi izliyorum...Hans Zimmer'in yaptığı film müzikleri de yine muhteşem.

Yazımın başlığı filmin girişinde Iris'in (Kate Winslet) söylediği, Shakespeare'e ait bir söz: "Yolculuklar aşıkların buluşmaları ile son bulur". Bir de Arthur Abbott karakterinin Iris'e söylediği harika bir söz var: "Her filmin bir başrol, bir de yardımcı kadın oyuncusu vardır. Sen başrolde olmana rağmen, bir nedenle yardımcı oyuncuymuşsun gibi davranıyorsun"... Alt metinde anlam büyük!


10 days to the New Year... And we all have that cliché in our minds "New Year, New Hopes" and bearing that in mind, in this mood, I am watching romantic comedies over and over again; some even for the second or for the third time. One of them is a movie from 2006 Christmas, called "The Holiday" which I watched with my dear friend Justine while I was in South Africa that year. I clearly remember, after we went out of the movie, we were only and constantly chatting about how great Jude Law was looking with his bronze skin :D

I love this movie cause it gives me hope, keeps me believe in true love and leaves me with a big smile on my face...It is also worthy for its beautiful soundtracks by Hans Zimmer.

My title was from Iris' cues (Kate Winslet) in the beginning of the movie; one of Shakespeare's words about love: "Journeys end in lovers meeting"...One another great speech made by the Arthur Abbott character to Iris was "in the movies we have leading ladies and we have the best friend. You, I can tell, are a leading lady, but for some reason you are behaving like the best friend." There are some lessons for me out of it.

One last perfect quote from the movie:
Iris: "Because you're hoping you're wrong. And every time she does something that tells you she's no good, you ignore it. And every time she comes through and surprises you, she wins you over, and you lose that argument with yourself, that she's not for you."

Hiç yorum yok: