26 Nisan 2009 Pazar

Uzun Elbiseler Yine IN ~ Maxi Dresses Again IN

2008 yaz sezonunda moda olup kışın da devam eden uzun ya da diğer tabiriyle "maxi" elbiseleri çok sevmiş ve çok da rahat etmiş olmalıyız ki 2009 ilkbahar-yaz koleksiyonlarında da modacılar bu çılgınlığa devam etmeye karar verdiler. Genelde robadan bol modeller çalışılmış olsa da birkaç markada straplez, dar modeller ya da tam tersine straplez dümdüz bol kesimler bulmak mümkün. Bol modelleri düşük bel, bohem kemerlerle süslediğinizde oldukça şık duruyor.

Bu defa yabancı sitelerden ilhamlık elbiseler aramak yerine, hemen hemen her alışveriş merkezinde bulabildiğimiz Mango, Koton ve Twist'ten modeller seçtim. Henüz uzun elbisenizi edinmediyseniz belki karar vermenizde yardımcı olabilir :))

Maxi dress was the top fashion item in 2008 summer, even it maintained its popularity during the following autumn-winter season. We must have loved and found comfort in them that they are again hitting the season this summer. Long sleeve, short sleeve, strapless, drapery or skinny... all varieties are at our service. For a bohemian look, you can combine a drapery one with a bohemian leather belt, looks so cool.


This time rather than searching through foreign web sites, I prefered to pick items from brands which we easily find in almost every shopping mall (Turkey :D). If you haven't bought your maxi dress yet, maybe these can help you decide.


Twist'in yukarıdaki 2 elbisesi maxi değil ancak bohem elbiselere güzel örnekler diye koymadan edemedim.

Although above 2 dresses from Twist are not maxi, they were good examples of bohemian chic, so I couldn't stop myself to share.


1 yorum:

Kristin Joy dedi ki...

Those dresses are looking conformation!! I got a lovely dress from Tillys...